Ajalugu

[left66]

Ajalugu

MTÜ Pärnu Surfiklubist ning surfikeskuse loomisest Pärnu randa.

Pärnu Surfiklubi asutati augustis 1996.aastal ning registreeriti ametlikult MTÜ-na 15.03.1997.a.

Klubi ametlikku juhatusse valiti Aivar Vorman, Jüri Ausmaa ning Rene Türk. Viimased kaks on Pärnu tolmu jalgelt maha raputanud ning surfamisele lõpu teinud, Aivar Vorman on tänase seisuga klubi juhatuse esimees.

Tol ajal lohesurfist ei teatud midagi ning kõik liikmed olid purilaudurid. Klubi tegevus sai kohe hoo sisse, hakati korraldama klubi võistlusi, laagreid ning igat sorti üritusi, liikmete arv hakkas kiiresti kasvama. Tänaseks on see ületanud 100 liikme piiri, olles ilmselt suurim kogu Baltikumi ja Soome peale.

2000-te alguses saabus ka Eestisse uus surfiliik, lohesurf. Mitmed lauamehed kolisid üle lohele, teised jäid purjele truuks. Klubi jäi ikka kõigile ühiseks, nii koondabki Pärnu Surfiklubi endasse pea kõiki Pärnus aktiivselt tegutsevaid puri- ning lohelaudureid.

Aastal 2005 sõlmiti Pärnu Linnavalitsusega kirjalik leping surfiala eraldamiseks Pärnu Surfiklubile Side tänava mõttelisele pikendusele suunaga Raeküla poole. Liivale eraldati plats lohede ning purilaudade parkimiseks ning merel alustati ujumispoide märkimist sellest mõttelisest joonest alates. Edaspidi võis suvehooajal surfata ainult joonest vasakul Raeküla suunas või siis poide taga. Pärnu Surfiklubi on rangelt sellest lepingust kinni pidanud ning klubiliikemetele nende õigused ning kohustused selgeks teinud. Kohustuste hulka kuulub ka mujalt tulnud surfarite korrale kutsumine, kes teadmatusest võivad kippuda sinna surfama.

Pärnus puhuvad suvehooajal valdavalt edelatuuled, mis on ka põhjuseks, miks me just Side tänava pikendusel asuval alal teguteseme, tuul puhub sinna. Siiski on loodetuule puhul väga mõnus koht Kullipesa rand Reius ning 1997. aastal otsustasime, et hakkame kogu klubiga seda randa kevadeti koristama. See traditsioon on elus tänaseni ning igal kevadel teeme sealse ranna läikivpuhtaks. Kõik klubilased, ka need, keda võistlustel või laagrites vähem näha, on alati koristamistalgutel kohal.

Pärnu Surfiklubi on ka kange võistlusi korraldama. Traditsiooniks on saanud kevadel esimese Bacardi Fun’i organiseerimine Pärnus, mille eriti ladusa korraldamise eest on pärnakad alati kiita saanud. Aastal 2005 korraldasime Lohefestivali, kus võistluste peaauhinnaks oli Toyota Priuse kuuajaline kasutamisõigus, mille võitis meie oma mees Olavi Ollino. Praktiliselt korraldame võistlusi aastaringselt, kuna lohedega saab sõita ka talvel, lumelaud all. 2010 aasta Pärnu Surfiklubi Talilohe eesotsas olid jälle kolm Pärnu klubi liiget, osalejaid aga üle Eesti ning ka Lätist.

Surfivõistlusi tuleb pidada siis, kui tuul puhub. Pärnu rändav Sügiskarikas ning Pärnu Slall on head näited meie korraldatavatest purilaudurite võistlussarjadest, mille taga suures osas klubi liimed Jüri Kaldoja ning Taivo Peterson, ning mis lühikese etteteatamisajaga viiakse läbi just kõige tuulisematel päevadel. Nendel võistlustel on saanud karastuse ka Pärnu noored surfarid, heaks näiteks Randar Põld, kes peale Eesti võistluste esikohtade on saavutanud küllaltki häid tulemusi ka Euroopa Meistrivõistlustel, olles kõige tublim Pärnu Surfiklubi noor tänaseni. Vanadest olijatest on Jüri Kaldoja edukaim “lauamees” , olles võitnud hulgaliselt esikohti erinevatel Eestis korraldatavel võistlustel. Tüdrukutest on häid tulemusi saanvutanud Enely Toodu ning naistest on Eesti üks parimaid meie Triina Trei.

Peale võistluste on klubi korraldanud regulaarselt laagreid ning ühiseid jaanipäevi, mis ka surfamist alati sisaldavad. Peale tavapärase Treimani kandi laagrikohana on pea kõik Eesti saared läbi laagerdatud, k.a. Vormsi saar. Klubilased Erkki Soosaar ning Villem Kull on korraldanud viimastel aastatel Naishi lohelaagrit Kihnu saarel, mis on samamoodi traditsiooniks kujunenud.

Pärnu Surfiklubi liikmed panustavad palju noorte ning uute liikmete koolitusele ning mitemd meie hulgast on läbinud rahvusvahelise lohesurfiorganisatsiooni IKO koolituse, saades sellega professionaalse koolitaja staatuse, millega võib leiba teenida üle kogu maailma. Samas on meie hulgast võrsumas ka surfivõistluste ametlikke kohtunikke, 2010 aastal on vastavat koolitust läbimas meie liikmed Margo Vesselov ning Erkki Soosaar.

Surfiklubil on välja kujunenud oma atribuutika – logo, särgid,vestid, autokleepsud jne. Klubil on oma veebileht, mida läbi aastate on kujundanud ning üleval pidanud meie veebioperaator Väino Tuisk.
Kuna tegemist on MTÜ-ga, on meid läbi aastate toetanud võistluste, laagrite, koolituste ning ürituste organiseerimisel palju väga erineva taustaga sponsoreid, alates eraisikutest kuni suurte ehitusfirmadeni välja. Mõned lahkematest –MaxWave Surf Shop, Amserv Pärnu, Extreme Sport, Eesti Post, KMR Projekt, Surfhouse, Fund Ehitus, Andre Reklaam, Arista, Melija jne.

Üks meie tubli toetaja on AS YIT, kelle ehitusplatsil oleme saanud autosid parkida ning kuhu rajasime klubile ruumid. Projektikohaselt oleksid seal seminariruum koolituse tarbeks, saun koos riietusruumiga, klubi puhkeruum, varustuse ladustamisruum ning baar. Katusel asetsevatel terrassidel saaks vaadet nautida ning kohvi juua. Ettevõtmine on MTÜ PSK jaoks grandioosne, peale ehituse enda kulub palju raha ka sellistele toimingutele nagu näiteks mõõdistamised, elektri , vee ning kanalisatsiooni sisseviimine jne. Oleme heatahtlike sponsorite, kelle abita ettevõtmine läbi ei läheks, otsingud tõsiselt käsile võtnud ning tasapisi võtab projekt ilmet.

Klubi loo pani kirja Ufo

märts 2010

[/left66][right33]

Purjelaudurid

Surfarid

2004

2007

Surfiklubi

Pärnu Surfiklubi
[/right33][clear]